Doğum Günü Pastası

Doğum Günü Pastası

Doğum günü pastası, hem lezzeti hem de görüntüsüyle davetlilerinize ikram edeceğiniz, doğum günlerinin olmazsa olmazıdır. Doğum günü pastası, butik pasta ya da şeker hamurlu pasta olarak da hazırlanmaktadır. Yaş günlerinde sevdiklerinize frambuazlı, çilekli, çikolatalı, meyveli ve daha sayısız çeşitte doğum günü pastasını ikram edebilirsiniz. Hangi yaşta olursak olalım doğum günü kutlamaları hepimiz için önem taşımaktadır. Sürpriz bir doğum günü partisi, fonda çalan neşeli doğum günü şarkıları ve özenle hazırlanmış bir pasta… Ve tabi ki doğum günlerinde pastanın üzerindeki mumları üflerken tutulan dilekler….

Sevdiğiniz kişinin doğum gününü kutlamaya karar verdiniz ancak nasıl bir pasta seçimi yapacağınız konusunda kararsızsınız. Doğum günü pastasını klasik yaş pasta tercih edebileceğiniz gibi, doğum günü partinizin konseptine yakışır kişiye özel hazırlanmış pastalarla da bütünleştirebilirsiniz.

Doğum Günü Pastası Çeşitleri

Klasik Yaş Pasta

Doğum günü pastası denince akla ilk gelen ve en çok tercih edilen doğum günü pastası yaş pastalardır. Keşke her gün birinin doğum gününü kutlasak dedirtecek yaş pastalar lezzetiyle olduğu kadar görüntüsüyle de bizleri cezbetmeye yetiyor. Çocuk doğum günü ya da yetişkin doğum günlerinde tercih edebileceğiniz yaş pastaları resimli olarak sipariş verebilirsiniz.

Şeker Hamurlu Pasta

Her biri şaheseri andıran ve işin ustaları tarafından hazırlanan şeker hamurlu doğum günü pastaları, genellikle kişiye özel tasarlanmaktadır. Yaş pastalardan farklı olarak şeker hamuru ile bütünleşerek, çeşitli objeler ve şekillerle sanat eserine dönüşmektedir.

1 yaş doğum gününde seçmiş olduğunuz doğum günü temasıyla (çizgi film karakteri, melek, denizci, safari, halloween, vb.) hazırlanabileceği gibi, yetişkinler için tercih ettiğiniz şeker hamurlu doğum günü pastaları mesleğe, zevke ve hatta doğum günü sahibinin figürüne kadar tasarlanmaktadır. Son yılların doğum günü pastası trenlerinden olan şeker hamurlu pastaları özel olarak hazırlatabilirsiniz.

Butik Pasta

Şeker hamursuz butik pastalarda doğum günlerinde tercih edebileceğiniz özel tatlar arasında yer alıyor. Bildiğiniz pastaların aksine butik pastalar özel tarifle hazırlanarak, kek ve kurabiyelerin üzerine çikolata kaplanmasıyla yapılmaktadır. Saksı buketi ya da geometrik paneller üzerine dizilerek sunulan butik kek ve kurabiye buketleri genellikle doğum günü ve özel günlerde hediye olarak doğum günü sahibine gönderilmektedir.

Harf ve Rakam Pasta

Harf ve rakam pastalar son dönemin göz bebeği haline gelen tatlardan biri oldu. Hem sade hem de oldukça hafif olan harf pastalar sevdiğiniz kişinin baş harfinde ya da gireceği yaşın rakamlarından hazırlanabilmektedir.

Doğum Günü Pastasının Üzerine Yazılabilecek Yazılar

Nice mutlu yıllara…

İyi ki doğdun. Doğum günün kutlu olsun!

Doğum günün bahane parti şahane!

Her anından keyif alacağın bir 365 gün diliyorum sana…

Bir yıl daha yaşlanmanı kutluyoruz iyi yıllar.

Bir takvim yılı daha bitti. Mutlu yıllar…

Niye doğdun bizi masrafa soktun…

Yeni yaşında mutluluklar seninle olsun…

Sağlıklı, mutlu, başarı dolu bir ömür geçirmeni dilerim.

Doğum Günü Pastası ile İlgili Sorular

Doğum günü pastasında kullanılan süsleme malzemeleri yenilebilir mi?

Doğum günü pastasında kullanılan ürünlerin çoğu, tamamıyla yenilebilir malzemelerden hazırlanmaktadır. Şeker hamurlu pastaların tamamı yenilebilir malzemelerden hazırlanırken, sipariş verdiğiniz pastane ya da butik pastacınız hazır objelere de pastanın üzerinde yer verebilir. Bu konuyla ilgili pasta siparişi vermeden önce pastacınıza danışmanızı öneririz.

Doğum günü pastası kaç gün önceden sipariş verilmelidir?

Doğum günü pastalarının siparişi pastaneler ya da butik pastacılar tarafından en az 3 gün öncesinde sipariş alınmaktadır. Sipariş vereceğiniz yerin yoğunluğuna göre bu süre 1 haftaya kadar çıkabilmektedir.

Doğum günü pastasında sipariş adedi nedir?

Doğum günü pastanızı sipariş vermeden önce planladığınız partiye kaç kişinin katılım sağlayacağını teyit etmeli ve pastanızı sonrasında sipariş vermelisiniz. Doğum günü pastaları minimum 4 kişilik hazırlanabileceği gibi davetli sayısına ve isteğinize göre adet miktarı ürüne göre değişiklik göstermektedir.

Doğum günü pastası ürün içerikleri nelerdir?

Doğum günü pastaları isteğe bağlı olarak vanilyalı ya da çikolatalı kek ile hazırlanmaktadır. Aynı zamanda keklerin içi bitter çikolatalı da yapılabilir. Pastanın içine ise mevsim meyveleri, krokan, çikolata, kestane, vişne, fıstık gibi ürünler kullanılmaktadır.

Doğum günü pastası yaşımız kaç olursa olsun büyük bir mutlulukla dilimlediğimiz ve keserken dilekler tuttuğumuz tatlardan. Doğum günü pastasını doğum günü sahibinin zevklerine göre hazırlatarak şaşkınlık yaratabilirsiniz. Şimdiden mutlu yaşlar dileriz, afiyet olsun! 🙂